Вибір першого дитячого велосипеду: біговел без педалей

balance-bike-wide

Як навчити дитину кататися на велосипеді?

Традиційний спосіб the hard way :

1. У 1.5 роки купляємо триколісний ровер, що на початку виконує функції дитячого візка. Далі дитина починає крутити педалі якщо не виросте швидше, ніж зрозуміє що від неї хочуть.
2. У 3 роки купляємо двоколісний з одним/двома допоміжними підтримуючими колесами. На цьому ровері дитина точно навчиться крутити педалі, але процес відчіпання коліс, якщо буде, то проходитиме складно для дитини і батьків, оскільки тепер треба вчитися тримати рівновагу…

3. У 5-6 років купляємо двоколісний ровер (колеса 14-16-20″) і таки вчимося втримувати рівновагу і крутити при цьому педалі.

А що, як навчити дитину балансувати на самому початку?

Для цього існують бігові (балансувальні) двоколісні велосипеди без педалей, або гібриди-трансформери, до яких можна причепити педалі. Підходять вони для дітей у віці 1.5 – 4.5 роки. У цьому випадку дитина відразу тренується знаходити рівновагу – інакше не буде катання, та одночасно і м’язи на ногах – на велосипеді доводиться бігти.

Як вибрати біговел?

Балансувальні велосипеди прості по конструкції, і бувають різних розмірів. Колеса: від 10 до 16 дюймів, проте найчастіше зустрічаються 10-12 дюймів.
Слід врахувати, що біговел, який чудово підходить для дитини 1.5 роки буде не зручним для чотири-річної. Так само як, велоспед, що прекрасно підходить для три-річного хлопчика може бути далеко не кращим вибором для дівчинки такого ж віку…

Основні критерії вибору ровера для дитини:

Висота сідла (сидіння). Мінімальна висота сідла – це перша і основна специфікація, на яку потрібно звернути увагу. Більшість негативних спроб катання на балансувальному (та і на педальному теж) велосипеді стається тоді, коли не правильно підібрано розмір велосипеда. Отже, перш ніж йти в магазин чи інтернет-магазин, виміряйте довжину ноги вашої дитини з внутрішньої сторони. Мінімальна висота сідла повинна бути на 2-4см менше, ніж довжина ноги. Навіть, якщо велосипед буде по розміру вашій дитині, тобто висота сідла=довжині ноги,  то додаткові 2-4см значно допоможуть ій самостійно сідати та злазити з ровера, а також мінімізувати травми від падіння.

Матеріали рами та компонентів. Біговели бувають з дерева, металу і композитних матеріалів. Матеріали рами в основному впливають на вагу самого велосипеда та на допустиму вагу наїзника.

Загальна вага. Велосипед не повинен важити більш ніж на 30% від маси вашої дитини. Біговел вагою в 5кг буде заважким для дворічної дитини, що важить 12кг, і в той же час супер комфортним для 18кг малюка у віці 3.5 років. Менша вага велосипеда також зручніша для батьків:-).

Шини. Існує декілька типів шин, які ставлять на балансувальні велосипеди: пневматичні, гумові, каучукові та пластикові. Кожні мають свої плюси та мінуси і в основному вибір залежить від віку, досвіду та місця катання дитини. Пневматичні, “як у дорослих”, найкращі для керування, але тут існує висока ймовірність проколоти шину + завжди з собою треба мати насос і ремкомплект. Пластикові – найкраще підходять для катання в середині приміщень та на дорогах з ідеальним покриттям (що така рідкість у наших парках і дворах). Гумові та каучукові – компромісне рішення.

Гальма. Більшість дітей у віці до п’яти років не мають достатньої сили рук та спритності, щоб використовувати ручні гальма і для зупинки велосипеда користуються ногами. З практики: наш син почав використовувати ручні гальма у 3.5 років, проте більшість часу використовував ноги. Тобто, гальма є необхідними для дорослих наїзників, але не є обов’язковими для малих гонщиків.

Поворотні обмежувачі. Поворотні обмежувачі запобігають повному обертанню керма та переднього колеса. Кажуть, що велосипеди безпечніші з ними, так як не дозволяють здійснювати різкі повороти, а отже обмежують травмування під час падіння і запобігають заломленню гальмівних кабелів. Хоча, є інша позиція: обмежувачі – це як “допоміжні колеса” для керма, а діти повинні зрозуміти принцип його дії з самого початку. Загальний ефект від наявності обмежувачів не є значним і їх відсутність не повинна бути визначальним фактором.

Підставка для ніг. Крім спуску вниз по довгому схилу, більшість дітей не використовують підставку для ніг. У нас її немає, і це спонукало сина частіше бігати ногами, а не просити дорослих покатати…

Ручки руля (гріпи). На перший погляд – не значна річ, але, це – один з перших засобів безпеки, що використовуються на велосипеді. Гумова амортизаційна ручка на кінці керма захистить руки дитини, коли вона притреться до стіни чи дерева, а при падінні захистить від удару об землю. Крім того, гріпи виконують функцію захисту самого велосипеду.

Безпечність елементів. При виборі біговела варто звернути увагу на наявність відкритих болтів, гострих закінчень, тощо. Небезпечні елементи значно ускладнюють травмування дитини при падінні.

Конструкція. Окрім різниці в якості та наявності/відсутності додаткових компонентів, є ще одна істотна відмінність між дешевими  та дорожчими біговелами – конструкція  велосипеду. Більшість “дешевих” компаній витрачають дуже мало часу на дослідження та розробку конструкції рами велосипеда і працюють по за схемою: поставити сідло, кермо,  два колеса на металеві труби і назвати це велосипедом. Насправді, від конструкції рами, або геометрії велосипеда залежить як легко ним керувати та балансувати. Погано розроблені велосипеди також навчать дітей утримувати рівновагу, але на них значно важче їздити, із-за більш високого центра ваги та неправильне розміщення сідла. Краще коли сідло розміщене подалі від центру в задній частині рами: біговел краще керується, а дитина має більше місця для маневрів і, як правило, швидше прогресує у їзді.

Наш досвід

У 1.5 роки наш син почав кататися на балансувальному ровері B’Twin Run Ride Red. До кінця літа він вже міг піднімати ноги і утримувати рівновагу спускаючись з гірки. У 3 він став справжнім “профі” в катанні: дорослим доводилося добряче побігати при кожному гулянні.
DSC_0089 WP_20130518_003 WP_20141012_17_58_20_Pro
В цьому віці ми почали поєднувати біговел з причепом до дорослого ровера на 20″ колесах.  В 3.5 роки він перший раз сів на 20″ ровер і відразу поїхав сам. Так, як тоді йому ще не вистачало зросту щоб самому стартувати і гальмувати, ми залишили цей ровер на наступний рік.
В 4.5 роки біговел вже замаленький і син став самостійним учасником наших велопрогулянок. Але це вже інша історія…

Напишіть відгук

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *