Брюссель – місто контрастів

071714_1000_65.jpg

Чи варто відвідувати Брюссель? 

– І варто. І не варто. (Відповіді на це запитання в Інтернеті кардинально протилежні).

Одного разу нам довелось його відвідати, тому тепер з усією впевненістю сказати: “Брюссель – саме контрасте місто Європи. Хоча б за це його варто відвідати…” і відповісти на запитання:

Що таке Брюссель?

 

♥ Це коли пізно ввечері виходиш із аеропортового шатлу біля залізничного вокзалу і отримуєш перший шок: попадаєш на брудні вулиці, зустрічаєш безліч бомжів, та людей неєвропейської зовнішності і дещо шокуючої поведінки. За всю дорогу до готелю, що знаходився в центрі міста, ситуація не покращилась… Заходимо в готель – вхідні двері за нами закриваються і ми потрапляємо у зовсім інший, очікуваний “європейський світ”. Лягаємо спати з надією, що завтра все буде по-іншому 🙂

 

♦ TIP: Продуктові магазини в центрі Брюсселю працюють до 21-22 години. А після залишаються відкритими лише нічні пакистанські, які за дуже завищеними цінами продають “саме необхідне”: воду, пиво, цигарки… Крім того, у них не приймають картки до оплати і накидають мінімум 0.5€ зверху при малій сумі одноразової покупки (менше 15€). 

 

♥ Це коли виходиш зранку в чисте місто і зустрічаєш лише звичайних “білих” людей, що снідають по кафешкам, купляють каву і поспішають на роботу. Від вчорашньої ночі не залишилось і сліду…
♥ Це невелике місто з населенням трохи більшим за 1млн (як наша Одеса). Це столиця двомовної країни – тут офіційно говорять голандською і французькою. Чисто суб’єктивно склалось враження, що французьку тут знають всі (можливо тому, що ми на ній говорили…)

♥ Це одна з найкрасивіших площ у Європі – Grote Markt / Grand Place.

Вона просто вражає своєю величиною і архітектурним поєднанням стилів. Не даремно її занесено до об’єктів ЮНЕСКО. Тут завжди багатолюдно (точніше з полудня до півночі, зранку – тихо і пусто :-)). Часто туристи описуючи Брюссель розповідають, що в цьому місті лише одна площа і є цікавою…

Історичне призначення місця – торгова площа. Про ті часи нагадують назви вуличок, що відходять від неї: курка(poulet), трави(herbes), сир(fromage). Зараз на них розташовуються численні кафешки, паби, магазинчики і великі шопінг-моли.

 

♦ TIP: Однією з ключових будівель на Grand Place є Town Hall (L’Hotel de Ville), яку звідусіль впізнають по високому шпилю. Сюди пускають відвідувачів і проводять екскурсії англійською, голандською та французькою мовами. Вартість її – 3€. Більше інформації – тут.  

 

♦ TIP: Магазини одягу та шопінг моли зачиняються рано: в 18-19 годині. Багато пристойних шоколантері та бейкері також рано закриваються. Для нічних покупок і нічного життя – працюють інші заклади. 

 

♥ Це місто настінних малюнків на Брюссельських будівлях. В одних районах їх дуже багато, в інших – менше. Цікаво, що кожен малюнок – це особливий витвір мистецтва. Тому їх часто називають  символом міста.

         

 

♥ Це такі незвичайні символи міста, як “пісяючі” хлопчик, дівчинка і собачка.

Manneken Pis (Rue de l’Etuve) – головний символ міста Брюссель. Відповіді на питання, чому зробили цю статую, немає. Є лише різні оповідки на цю тему, які кожен гід додумує по-своєму… Регулярно цього хлопчика одягають у цікавий одяг, коллекція якого зберігається в музеї. Часто цей символ зустрічається в кафешках та сувенірних магазинах, навіть більших розмірів, ніж оригінал.


 

Jeanneke Pis (Impasse de la Fidélité) – дівчинка менш популярна і ховається за гратами. Zinneke  (перехрестя вулиць Rue des Chartreux і Rue Saint-Cristophe)  – сама молода скульптура.


В продовження теми : вуличні туалети для хлопчиків (як і в Голандії) зустрічаються дуже часто і не тільки в центрі міста.


 

Це грандіозна будівля бельгійського верховного суду – Palais de Justice. Її площа 20К(тисяч!) квадратних метрів. Сюди варто прийти хоча б заради того, що будівля знаходиться на підвищенні, куди піднімає скляний ліфт. З висоти відкривають дуже красиві панорамні вигляди на місто.

 
  

♥ Це бельгійске пивоЩо не кажи, а тут цей напій варити вміють. Для любителів пива – тут просто рай: на розлив можна знайти будь-який сорт. Часто в тавернах дають пробні набори пива – дуже зручно. Для справжніх гурманів, напроти “пісяючої дівчники” знаходиться Delirium Cafe . Тут є стільки сортів пива, який зараз рік. В нашому випадку їх було 2014. (Цікаво, чи є людина, яка спробувала всі?). В цю таверно варто заглянути заради автентичної атмосфери, що ведеться тут з давніх-давень..

   

 

♥ Це ШОКОЛАД. Бельгійський шоколад – лише це може бути причиною відвідання Брюсселю. Шоколадні магазинчики – на кожному кроці, причому не тільки в центрі міста. Є мережі, які самі роблять шоколад дуже різних видів, є такі, що спеціалізуються на десертах та печивах, а є просто “пакистанці”, які продають те ж саме, що й в супермаркетах, тільки в чотири рази дорожче. Вибір – надзвичайно великий. Несподіванкою став той факт, що в центрі міста Шоколатерій більше ніж сувенірних магазинів. Найсмачнішими нам видались чорний шоколад, шоколадні десерти, французьке кольорове печиво “макарон” і десерти з безе.

♦ TIP:  Якщо не знаєте, що Вам засмакує з солодкого, то просто заходьте в Шоколатері.  Тут все дають спробувати, навіть якщо Ви нічого в них не купуєте. 

       

 

♥ Це Бельгійські вафлі. Зустрічаються вони скрізь, і бувають смачні, або дуже смачні. Зазвичай їх готують прямо при Вас. Вони бувають з різними начинками: крем, полуниці, банани, шоколадний крем, з шоколадом всередині, чи навіть вафлі з начинкою як у сендвіча на обід.


 

♥ Це бейкері. Круасани за своїм смаком не поступаються французьким, а решта – на любителя. Прямо в пекарнях стоять кілька столиків і тут можна і пообідати – поснідати…

♥ Це – мідії (mussels). Саме так, ось така незвична для нас і звична для Брюссельців страва. За 10€ тут отримаємо цілий казанок з мідіями. Готують їх у вині, бульйоні, чи ще якихось соусах. Але, як на мене, смажені мідії смачніші: їх подають на спеціальних пательнях, посипають сиром, та спеціями. До них завжди йде білий хліб з маслом. А порції тут такі, що двом людям буде цілком достатньо.

♥ Це райончик на північному заході від Grand Place, в якому одні ресторани і кафешки. Вибір – на будь-який смак і гаманець. Нам сподобався “Chez Leon”; страви на ~10% дорожчі, ніж у сусідів, але цікавіші. Кафе є дуже популярним – навіть не в часи пік вільного місця мало, це при тому, що в сусідів – пусто. Розташований він  Т-подібному перехресті на вулиці rue des Bouchers, 18.

 

♥ Це цікава японська кафешка із Sushi train. Відвідувачів вони годують шведським столом, суші трейном і замовленою їжею(як в ресторані). Приємно, що всі страви готують на відкритій для очей відвідувачів кухні посеред залу. В режимі ресторану цей заклад працює завжди. В інших режимах – по розкладу.

2 дні син ходив навколо кафе і просився на Суші трейн. Це великий стіл, навколо якого сидять люди, а зверху їздять паровозики з тарілками на яких стоять мікропорції японських страв. Асортимент страв постійно змінюється і поповнюється. Судячи по замовленим столикам на годину їзди паровозиків – вони тут популярні. Нам пощастило потрапити сюди лише тому, що не з’явились власники заброньованих місць. Єдиний мінус, з яким стикнулися: всі десерти проїхали на початку нашого приходу. Вже потім, в кінці, їх не було. Дуже рідко випадає нагода спробувати стільки цікавих японських страв. Попри те, що це задоволення дороге (17€ з дорослого і 7€ з дитини при необмеженій к-сті з’їденого), воно було варте того.

 

 

♥ Це Atomium. Атоміум у Брюсселі – це як Ейфелева вежа у Парижі.  Це не вежа і не піраміда. Це щось середнє між скульптурою і архітектурою. Це реалії минулого(побудована вона в 1958 році) із футуристичним виглядом. 

Цікаво, що тут дають зайти всередину, прогулятися по тунелям між кулями, помилуватися панорамою Брюсселя з найвищої кулі, пообідати в ресторані зверху( працює з 12 години), почитати історію, та речі, що залишились від будівництва. Не зважаючи на прочитані відгуки, що всередині немає що робити, нам було цікаво, а особливо сину: світлові тунелі, панорамні вигляди, і навіть трохи нуднувата виставка. Крім того, однією з цікавинок для дітей є дитяча сфера, де дозволяють погуляти поміж куль – своєрідна дитяча кімнатка (на жаль, під час нашого перебування вона була закрита).
♦ TIP:  Відвідувати Атоміум варто з самого ранку, оскільки з 12 годин тут утворюється довжелезна черга за квитками, а потім така ж на вході. Сайт Атоміуму – тут

          

 

Це парк Mini-Europe. Його збудовано в столиці Євросоюзу не випадково: окрім представлень будівель країн, що в нього входять , тут розповодають і пропагують європейські цінності: демократію, дух пригод, дух підприємництва, технології, культуру, соціальні цінності; і пояснюють чому варто пишатися участю в Євросоюзі: Євровалюта, найбільша економічна сила, система соцдопомоги, відсутність кордонів між країнами.

Тут постарались відобразити визначні пам’ятки та символи європейських країн, хоча, не скрізь це їм вдалося однаково гарно: в Польщі, наприклад, вибрали Гданськ, а Кракова і Варшави не було, римського Колізею немає, Швейцарських і Люксембургських мостів немає, Ейфелева вежа не добудована, палаци якісь подібні один на одного… і т.д. Біля кожного експонату виведено кнопку, при натисканні на яку, щось стається: починає гудіти, рухатися, їздити, окрім того, тут часто зустрічаються фігурки, в які діти залазять  і фотографуються.

В загальному враження від парку позитивні, але очікувалось чогось більшого, можливо цікавіших експонатів. Чомусь думали, що він буде подібним до МініСіаму в Патайї, а все виявилось не так. Можливо вночі, коли тут все світиться, його краще відвідувати…

♦ TIP:  Більше інформації про парк – тут. Стандартна ціна на квиток – 14.30€. Якщо купляти комбі-квиток ( у поєднанні з Атоміумом, Планетарієм чи HOP&HOP bus), то буде дешевше. 

                 

 

♥ Це музей музичних інструментів Musee des Instruments de Musique(rue Montagne de la Cour 2) , що володіє однією з найбільших колекцій музичних інструментів у світі – близько 7000 експонатів. У вільному доступі виставлена лише частина, але все одно – багато. При вході кожному відвідувачу дають Iphone, який починає відтворювати звук інструменту, до якого ти підійшов. Щоб обійти і послухати все необхідно 1-2 години. Цікаво, що за цей час навіть 3-х річній дитині не було нудно :-). З кафе, що розташоване на останньому поверсі будівлі музею відкриваються красиві вигляди на Брюссель. 

 

♥ Це будиночки в Голандському стилі. 

♥ Це столиця Європарламенту, в якій розташовані Європейська комісія, парламент, міністерства і відомства. Це місце роботи величезної бюрократичної машини з 77(!) будівлями, тисячами кабінетів, мільйонами паперів, 30 тисячами(!) високомірними служителями, що ходять з білими комірцями і живуть наче в іншому Брюсселі. Цей райончик виглядає чистим, охайним, діловим і дуже різко відрізняється від усього решти в Брюсселі.

 

 
 

  

♥ Це цікавий і приємний район для прогулянок, що нагадує Париж в його кращих проявах. Знаходиться він між Grand Place і Palais de Justice. Район тихий, відносно чистий із безліччю старих будиночків. Прогулянка тут є MUST DO для покращення своїх вражень про Брюссель 😉

                  

♥ Це місто фестивалів. Тут “завжди” щось відбувається. Щоб переконатися в цьому варто глянути на розклад дійств у них на сайтах: brussels.be, або visitbrussels.be.

Нам пощастило потрапити на їхній танцювальний Brussel danst, що відбувався 11.07.2014. Дійства заполонили весь центр міста, а танцювальні гурти виступали на трьох сценах: Grote Markt, Muntplein та Spiegeltent. Окрім того, артисти ходили вулицями і прямо на ходу показували свої вміння. Достатньо було перейти з вулиці на вулицю, щоб побачити щось нове. Волонтери роздавали надувні кульки всім охочим – поширюючи дух свята.

 

     

 

♥ Це місто, де “голубі” і “рожеві” пари не дивують нікого, окрім туристів. 

 

 

♥ Це супер вело-френдлі місто: велодоріжки, велопаркінги, прокат велосипедів… і вся інфраструктура. Щоправда, велосипедистів ми зустрічали порівняно небагато (не так, як в  Амстердамі).

 

 

♥ Це місто, куди переліт з Варшави і назад вартує 30€ у WizzAir при купівлі за 10 місяців заздалегідь.

І в додачу до цього – трансфер City Shuttle (сервіс на суперкомфортних автобусах, який щопівгодини з’єднує Аеропорт із залізничним вокзалом) вартує 5€ (при купівлі за 3 місяці наперед, для дітей безкоштовно).  

 

♥ Це місто контрастів, не подібне воно ні на Париж, ні на Амстердам… Його часто минають стороною і вважають подорож недоцільною.

З однієї сторони – “Євро-райони”, з іншої – чорні. Це як два зовсім різних міста поєднані в одному. Брюссель притягує і відштовхує водночас. Сюди хочеться і не хочеться повертатися одночасно: залежно від того, що згадувати.

Comments are closed.