Угорський спот: озеро Балатон

featured_image

Балатон – найбільше озеро центральної Європи. Кожного разу, будучи у Будапешті, у нас з’являлось бажання його відвідати (цьому особливо сприяли дорожні вказівники). Попередні подорожі до Угорщини залишили лише позитивні враження: дороги – одні з найкращих у Європі, Будапешт – красива і сучасна столиця, куди хочеться повертатися, інші міста ( Nyireguhaza та Debrecen, наприклад) зробили багато для комфорту життя і відпочинку. Отож, настав час вивчити питання відпочинку на природі “по-угорськи”.

Що пишуть про Балатон: “Озеро стало курортним наприкінці 19-го століття. Його дно вкрите мілким пісочком – комфортні умови для купання. А південний берег особливий тим, на відстані 200-300м від берега глибина води не перевищує один метр, через що з дітьми радять їхати сюди. Температура води в літні місяці: 22-28°С.  На береговій лінії Балатона розташовуються готелі та будинки відпочинку, а в особливо мальовничих місцях – кемпінги. Угорці славляться своєю привітністю та смачною кухнею, про що нагадує довгий ланцюжок ресторанів і кафешок вздовж набережної. У більших містечках (Siofok, Balatonfured) про відпочинок туристів особливо турбуються, створюючи багато можливостей цікавого проведення часу: від торгових центрів до концертів на набережних.” Більше інформації на budapest.com та balatontourism.com.

Дістатися з України до Балатону найпростіше на авто дорогою, що веде до Будапешту. На його об’їзній з’їхати на M7 і проїхати ∼135км . Межі України можна перетнути на в’їзді до Угорщини ( від кордону до озера 470км), або Польщі (650км з заїздом у Словаччину). Дороги у обох випадках – автомагістралі. Ми відвідували Балатон по дорозі у  Хорватію.

Проживання. Європейські кемпінги залишили у нас найтепліші спогади і повністю переконали в зручності і доцільності вибирати їх для місця проживання. Так як, у Хорватію ми їхали на кемпінг і все туристичне спорядження мали з собою, то мали можливість спробувати кемпінги по-угорськи. Місце проживання вибирали на  balatontourist.hu. Сайт має англійський переклад і дозволяє забронювати онлайн, після чого на email приходить підтвердження. Ми вибрали найкращий (по картинкам і опису) кемпінг, пристосований для дітей, біля містечка Balatonelle. Вартість проживання – 16€/день для сім’ї зі своїм тентом та авто. На його території також здають в оренду бунгало, кімнати та будиночки.

Перше за чим їдуть на Балатон – купання в озері. На жаль, ми потрапили сюди після дощу і в такий період, що купатися зовсім не хотілося: брудно, холодно… Наш син, навідміну від усіх дорослих, переборов відчуття холоду і покупався в дитячому басейні на території кемпінгу.

Друге – дитячі розваги на території кемпінгу. В описі обіцяють, що на цьому найбільшому кемпінгу окрім 850м пляжу є можливість пограти в теніс, міні-гольф, пляжний волейбол, футбол та баскетбол. Менші діти можуть погратися на одному із майданчиків, взяти участь в одній із дитячих програм. Серед усіх наявних кемпінгів цей був найбільш “кідс-френдлі”. В реалі все трохи не так: всі зручності на кемпінгу вже не першої свіжості і давно не модернізовані. Виглядає так, що це місце переживає свої не найкращі часи. А ті кілька майданчиків – дуже маленькі і надовго не змогли затримати дитячу увагу.

Ще в перший день ми гарно розважилися, шукаючи місце під намет без болота і калюж… Добре, що  комарі на території не докучали, чого не скажеш про місця біля води. Проте, нас порадувало те, що  кемпінг величезний, а людей – мало, не зважаючи на вихідні в другій половині серпня.

Третє – катання на велосипедах. Такі місця зазвичай мають веломаршрути і пропонують цей вид відпочинку. Наш кемпінг не був виключенням. Ровери можна взяти в оренду. Стосовно маршрутів: окремо відведених велодоріжок тут немає, але рух машин навколо озера не інтенсивний і по дорогах зручно їздити. Додам до цього те, що більша частина маршруту навколо проходить в тіні. Інформація по веломаршрутам – тут. Швидко введу в курс справи: До-речі, довжина маршруту навколо озера становить 200км.

Четверте  – відвідання прибережних містечок. Найближчий варіант –  тихе і провінційне Balatonelle ( 7км від нашого кемпінгу). Наш син погодився їхати велосипедом за морозивом і задля дитячої кімнатки. Місцеві реалії: один із двох наявних банкоматів відмовився видавати готівку по 4 різним карткам, а морозиво і вхід в дитячу кімнату – лише за готівку. Цікавий дитячий парк тут таки є, але: працює він лише 4 години в день і закривається на обід(!).

Враження від Балатонель значно покращились після відвідання дитячих атракціонів. Відносно не дорогий квиток включає в себе багато: мотузковий парк, лабіринт, катання на машинках, водні катамарани та ін.

“оффтоп”: 4 роки тому у Будапешті у нас вже була ситуація із розрахунком готівкою у місцевій валюті. Виявилось, що оплатити за критий паркінг у самому центрі міста можна лише угорськими форінтами. Мінімальна сума, яку видає банкомат і погоджуються поміняти в обміннику – в 10 раз перевищує потрібну для оплати паркінгу. А що потім робити з цими тисячами форінтів?

Ще у Balatonelle є причал, з якого ходять пароми на інший берег.

П’яте – скуштувати місцеву кухню. Що – що, а це – дуже раджу. Кожного разу при відвідані Угорщини ми смакуємо місцеву кухню. А тут, біля кемпінгів, власники ресторанів особливо привітні, а їхні страви – особливо автентичні, домашнє біле вино – особливо смачне. А якщо додати до цього: ціни – особливо низькі :-). Так враження про Балатон значно покращується.

Ось так нам вдалося заповнити ще одну пусту пляму на карті наших подорожей. Якщо описати враження одним словом, то це буде: неочікувано. Ми собі являли все навпаки: всі очікування не збулися, а “неочікування” – приємно здивували. 

Comments are closed.