Кілька ментальних законів людства

mental_low_featured

Всім хочеться жити в кращому світі, стати кращим, отримувати більше. Але, без знань основних законів, рух вперед є або несвідомим(=хаотичним), або дуже повільним і далеко не завжди приносить бажаних результатів…. Мета цього посту – викласти факти/аксіоми, отримані із великої кількості матеріалів відомих авторів. Дуже сподіваюсь, що хоч якась частина зачепить, дасть пояснення проблемам, змусить оглянутися і задуматися над якісними змінами у своєму житті. Весь матеріал буде представлений у вигляді тез і коротких пояснень до них. Часом теза може бути банальною і звичайною – чи дійсно вона враховується у твоїх щоденних думках і діях? Щось може здатися не правильним – це дуже добре, адже це означає що процес мислення запустився, а може це просто захисна реакція і боязнь вийти за межі своєї зони комфорту? Якщо одна теза не зачепила – варто перейти до наступної.

 Ментальні складові людини

 • Перша – взаємовідносини. Подумай, що у твоїх підходах, переконаннях, очікуваннях і поведінці створює проблеми у відносинах із іншими?
 • Друга – здоров’я. Які твої ідеї та переконання з приводу власної ваги, фізичної форми, зовнішнього вигляду, дієти та відпочинку? Як це все допомагає, чи заважає тобі?
 • Третя – кар’єра. Як твої думки впливають на займану посаду, особистий прогрес, якість виконуваної роботи і отримуване задоволення?
 • Четверта – рівень фінансових досягнень. Щоб ти хотів покращити? Які твої переконання і очікування стосуються матеріального благополуччя? Скільки ти хочеш заробляти і чому?
 • П’ята – якість внутрішнього світу: думки, спокій у сердці і відчуття щастя. Які переконання, підходи і очікування формують твій сьогоднішній світ? Що із цього необхідно змінювати?

 

Закони / аксіоми, що існують у світі. 

Зауваження: не знання нами законів не виключає їх існування. Отже, не залежно від того, знаємо ми про них, чи ні; приймаємо, чи ні – все базується на них.

Життя – це як замок з цифровим кодом (тільки цифр тут значно більше). Набравши правильний код в правильній послідовності – відкриєш замок.  Здоров’я, багатство, щастя, успіх і спокій у серці – все підпорядковується одному і тому ж принципу. Здійснюючи правильні дії правильним способом ти отримуєш бажаний результат. Якщо ти точно знаєш чого хочеш, то зможеш дізнатися, як цього досягали інші. І якщо потім зробиш так само, то отримаєш такий же результат. Це настільки очевидно і просто, що багато хто цього не враховує. Ти зможеш отримати все, чого забажаєш, якщо це правдиве бажання і якщо ти готовий довго і сумлінно працювати над тим, що раніше робили інші для досягнення цієї мети.

 Твоє життя сьогодні – результат всього попереднього ходу твоїх думок.  Все у житті залежить лише від тебе самого. Ти знаходишся там, де знаходишся тому, що сам зробив цей вибір. Ти завжди вільний у виборі власних дій чи бездіяльності (не зважаючи на будь-які зовнішні фактори).  І твоє сьогоднішнє життя – це сума попередньо прийнятих рішень: хороших і поганих. Якщо ж ти  хочеш змінити своє майбутнє, то приймай правильні рішення. Ти здатен навчитися всьому, що потрібно, щоб стати тим, ким хочеш стати і досягти того, чого хочеш досягти. Обмежень не так вже й багато, а більшість з них знаходиться всередині тебе (принцип Парето застосовуваний і тут: 80% обмежень знаходиться в середині людини, а на решту 20 – можна вплинути, або змінити). Нестача знань, вмінь, навиків, інформації – це все внутрішні обмеження.

 Неможливо дати іншим те, чого в тебе немає. Людина не може зробити щасливою іншу до тих пір, доки не зробить щасливою саму себе.  Ще Авраам Лінкольн писав на цю тему: “Неможливо допомогти бідним, будучи бідним самому”… Взагалі, ідея орієнтації на досягнення особистого щастя може викликати плутанину, особливо в тих, кому з дитинства розповідали про негативну сторону егоїзму і що в першу чергу варто думати про інших. Так от – ідея досягнення особистого щастя, як конкретна ціль, немає нічого спільного із егоїзмом. Якщо ти сам не подбаєш про своє щастя, то ніхто інший цього не зробить. Якщо за ціль життя мати “ощасливлення інших”, то ти завжди будеш очікувати милості від людей. А зробити їх щасливими по-справжньому, ти просто будеш не в змозі.

♥ Закон контролю. Або ти керуєш своїм життям, або … це робить хтось інший. Закон контролю пояснює, що твоє відношення до самого себе позитивне в тій мірі, в якій ти контролюєш своє життя –  і негативне в тій мірі, в якій ти, відносно особистих відчуттів, втрачаєш контроль над життям, чи попадаєш під контроль іншої зовнішньої сили. Наприклад, якщо ти відчуваєш, що життя контролюють твої борги, твій керівник, твоє поганеньке здоров’я, нехороші відносини з людьми, поведінка оточуючих –  то у тебе з’являється стрес. Стрес проявляється в роздратованості, гніві, обуренні. Якщо з ним не впоратися, то з’явиться безсоння, депресія і навіть хвороби різного виду. Якщо ти сам контролюєш своє життя, то відчуваєш це: щастя, впевненість, позитивний підхід.

♥ Закон підстановки. Наша свідомість утримує тільки одну думку в кожний момент часу. Можна проводити заміну однієї думки на іншу для того, щоб взяти під контроль своє життя.  Цей метод ментального контролю націлений на підтримання спокою і миру в голові. Кожний раз, коли тобі доводиться стикнутися із ситуацією, що розчаровує і викликає негативні емоції – навмисно переключайся і починай думати про щось таке, що тебе надихає (наприклад, про свої цілі). Роздуми над пошуком рішення вже позитивні по своїй суті. Думаючи про те, що ти здатен зробити, які дії запланувати, і, відмовившись думати про те, що вже сталося – ти миттєво переводиш свій розум в стан спокою і ясності. Основне завдання – знайти спосіб стримати позитивний настрій, займаючись свідомою заміною негативних думок на позитивні.

♥ Закон причини і наслідку. Кожен наслідок у нашому житті має причину.  Все відбувається з певної причини, не залежно від того, знаємо ми про неї, чи ні. Для успіху є конкретні причини, так само, як і для невдачі. Є конкретні причини для здоров’я і хвороб. Є конкретні причини для щастя і нещастя. Якщо з’явився наслідок, який тобі не подобається – усунь його причину і він зникне. Цей закон настільки простий, що більшість не звертає на нього уваги. Це просто парадоксально, як люди щодня продовжують робити (чи не робити) ті ж самі речі, які призводять до розчарувань і нещасть, а звинувачують при цьому оточуючих. Це безумство визначається як: “виконання однієї і тієї ж дії одним і тим же способом, і очікування інших результатів”. Так не буває. Краще розібратися в причинах своїх проблем, ніж злитися і розчаровуватися з цього приводу.

♥ Закон віри. Все, у що ти дійсно віриш, стає реальністю.  Чим сильніше ти віриш в реальність чогось, тим вища ймовірність реальності цього для тебе. В такому випадку ти навіть не зможеш уявити по-іншому: “Віра створює реальний факт”. Наприклад, якщо є абсолютна впевненість, що тобі долею призначено досягти великих успіхів, то, незалежно від того, що відбувається, ти продовжуєш боротися за досягнення своїх цілей. І ніщо таку людину не зупинить. З іншої сторони, якщо вірити, що успіх – це справа везіння (чи випадку), то тебе дуже легко знітити і розчарувати кожного разу, коли щось йде не так. Саме твої переконання налаштовують тебе на успіх чи невдачу.

♥ Закон сподівання. Все, чого ти впевнено очікуєш, стає реальністю.  Ти отримуєш не те, що хочеш від життя, а те, що очікуєш. Ситуації виникають і ми поводимося в них у відповідності з тим, що ми очікуємо. Люди, що досягли успіху в житті – завжди впевнені в собі. Вони очікують, що будуть щасливі, роблять для цього відповідні дії, – і не розчаровуються. Люди, що не досягли успіху, характеризуються негативними сподіваннями, цинізмом і песимізмом, що призводить до того, що все відбувається саме так, як вони очікують. Епіктет писав: “Обставини не роблять людину, вони тільки показують її самій собі”. Найпростіше зрозуміти себе – поспостерігати за поведінкою в критичних ситуаціях. Тоді твоє справжнє “Я” виходить на поверхню. Як це відношення виробляється? – За допомогою сподівань. Твої очікування з приводу себе і свого життя мають величезне значення і здійснюють основний вплив на твоє життя. Шукаючи хороше в інших людях, ситуаціях – ти обов’язково це знайдеш.

♥ Закон притягання. Людина залучає в своє життя інших людей і ситуації, що знаходяться в гармонії з її домінуючими думками.  Друзі, сім’я, стосунки, робота, проблеми і можливості – все це приходить на основі звичного для нас способу мислити в кожній із областей. Оглянувшись навколо – в кожному із аспектів власного життя, як позитивному, так і негативному, можна побачити, що ми самі створили цей світ. І чим більше почуттів ти вкладаєш в думки, тим швидше ти приваблюєш людей і ситуації, що знаходяться в гармонії з думками. Щасливі люди притягують щасливих людей. Людина, що свідомо налаштована на успіх, притягує багатообіцяючі ідеї та можливості. Цей закон, як і інші ментальні закони, є нейтральним. Він може домогати, а може і шкодити. Не забуваємо про це. Щоб краще прослідкувати за цим притяганням, згадаємо старе як світ твердження одного філософа: Посій думку, і пожнеш вчинок; Посій вчинок, і пожнеш звичку; Посій звичку, і пожнеш характер; Посій характер, і пожнеш долю.

 Закон відповідності. Що всередині – те і ззовні: твій зовнішній світ є відображенням внутрішнього.  Для того, щоб зрозуміти, що відбується в середині, варто подивитися за тим, що тебе оточує. Не очікувано, але факт: зовнішній світ людини і є її справжнім світом. Твоє здоров’я відповідає внутрішньому настрою; фінансові досягнення – походять від внутрішніх думок і дій в цьому напрямку; те, як люди відповідають і реагують на тебе, відображає твою поведінку і відношення до них. Ще Гете колись казав: “Потрібно бути кимось, щоб зробити щось”. Потрібно змінити себе, потрібно внутрішньо стати іншою людиною перед тим, як проявляться зовнішні результати. Довго обманювати себе та інших штучно стараючись змінити лише зовнішній світ – не вийде. Багато хто пробує змінити чи покращити аспекти особистого життя, примушуючи змінюватися інших. Їм не подобається відображення свого життя, яке вони бачать у дзеркалі. І працюють при цьому над дзеркалом, а не над самим об’єктом. Єдиний спосіб змінити щось ззовні – це змінитися внутрішньо.

 Закон концентрації. Людина стає тим, про що постійно думає.  Все, про що думає людина, збільшується в розмірах. Чим більше ти про щось думаєш, тим глибше воно входить у життя. Не можливо думати про одне, а отримувати в результаті інше. Успіх і щастя приходить до тих, хто виробляє вміння цілком зосереджуватися на чимось одному і не залишати його без уваги до того часу, поки не буде досягнено мети.

 Закон звички.  Все, що робить людина, є результатом звички. Те, як ти розмовляєш, працюєш, водиш машину, думаєш, будуєш свої відносини з іншими людьми, витрачаєш гроші і спілкуєшся з тими, хто для тебе важливий, побудоване на звичках. Це життєво важливий ментальний закон. Він дає пояснення зоні комфорту, успіху і невдачі. У фізиці це явище пояснюється законом Ньютона: будь-яке тіло знаходиться у стані спокою до того часу, поки на нього не подіє зовнішня сила. Звички бувають хороші і погані. Такі, що допомагають і автоматизовують звичні наші процеси і реакції і такі, що нам заважать. Ментальні звички – це звичні способи мислення – безперечно найважливіші речі в нашому житті. Згадаємо Шекспіра: “немає нічого хорошого чи поганого в цьому світі – тільки наші думки роблять речі такими”. Так як, всі звички здобуваються, то від них можна і позбутися. На сьогоднішній момент ти сам навчився як стати тією людиною, якою є зараз ( причому навчання розпочалось ще в ранньому дитинстві). Якщо змінити звички – зміниться і життя. А будь-яка часто повторювана дія чи думка стає новою звичкою. Завжди можна стати тією людиною, якою ти хочеш стати, тобто дисциплінувати свої думки і дії таким чином, щоб вони узгоджувалися з новими ідеалами.

♥ Закон Емоцій. Людина є емоційною на всі сто відсотків. Тобто, сто відсотків рішень, що приймаються людиною і дій, що йдуть за ними, базуються на емоціях. Ключові емоції: бажання і страх. Більша частина з того, що людина робить (або не робить) визначається першим, або другим. Та найгірше те, що кількість дій, які здійснюються із-за страху значно перевищує ті, що відбуються по бажанню. Люди бояться: бідності і втрати, критики і неодобрення, хвороб, того що їх можуть використовувати, невдач і відмов до такої міри, що не ризикують втілити в реальність свої заповітні бажання. І те, чого людина боїться найбільше – притягується в її життя.

♥ Негативні емоції – це “злочинні емоції”. Вони кидають тінь на все, за що береться людина. Вони вбивають радість, яку людина може відчувати від своїх досягнень. Вони дуже шкідливі і є найбільшими ворогами людського щастя. Окрім того, негативні емоції абсолютно не потрібні і не є природніми для людського життя. В них немає ніякої потреби, вони не призводять до нічого хорошого. Вони є деструктивними і більш нічого. Саме тому, ніхто не народжуюється із негативними емоціями ( Хто небудь колись бачив немовля-негативіста? :-)) Будь-яка негативна емоція переживається саме в дорослі роки, а засвоюється в дитинстві через процес імітації, практики, повторення і закріплення. Одні з найбільш поширених негативних емоцій, які не дозволяють людям рухатися вперед:

 • Відчуття вини. Використовується іншими людьми задля наказання і контролю. Виникає ще в дітей із-за деструктивної критики, бажання батьків покарати чи контролювати дитину. В дорослому віці може вилитися в величезну кількість негативних наслідків і розладів. Не має нічого спільного із відповідальністю за свої вчинки, чи вмінням вчитися на помилках.
 • Стресс. По визначенню це – будь-який невизначений відклик на внутрішній чи зовнішній збудник (стимул). Ключовим словом тут є відклик. Тобто, стресс не міститься у зовнішніх подіях; не існує такої речі, як стрессова ситуація. Є тільки стресова реакція. Стрес не міститься в тому, що з нами відбувається. Це лиш спосіб, яким ти відповідаєш на те, що сталося. Ти сам обираєш: відповідати стресовим чином, чи не стресовим. Нічого страшного не було б, якби за погане керування стресом людина не платила таку високу ціну (нещастя, неуспіх, фізичні хвороби… і т.д.)
 • Страх і зона комфорту. Страх – це і є наше нещастя, яке являється кореневою причиною негативних емоцій, нещастя і проблем в людських взаємовідносинах. Страх – це та перешкода всередині нас, яка не дозволяє вийти із зони комфорту і залишитися на попередньому місці в попередньому стані – не дає розвиватися. Але ним можна навчитися керувати і використовувати собі на користь, а не страждати від цього.

 

Цілі в житті людини – чому це так важливо?

Людина з ціллю подібна до корабля зі штурвалом, яким керує капітан за допомогою карти і компаса, що знає місце призначення і веде туди корабель. Людина без цілі – як корабель без штурвалу, дрейфуючий безцільно і під ризиком налетіти на каміння. Люди – це організми, що переміщюються навколо центру, яким являється ціль. Наш мозок містить в собі механізм пошуку цілі, що безпомилково направляє і орієнтує нас на її досягнення. Завдяки цьому механізму ми добиваємося будь-якої поставленої цілі, якщо вона ясна, а ми – достатньо наполегливі. Процес досягнення цілі проходить майже автоматично. Але саме визначення цілей і являється головною проблемою для більшості людей. За статистикою(*С.Кові) менше 3-х відсотків людей записують свої цілі на папері і менше одного відсотка перечитують і переосмислюють їх.

Чому ж дорослі люди не ставлять цілі?

 • Люди просто несерйозні. Вони хочуть досягнути великих успіхів, чи покращень і не бажають при цьому прикладати відповідні зусилля. Те що, людина робить, а не говорить має справжнє значення при досягненні цілі. ( Банально, але чому ми про це забуваємо?)
 • Вони ще до цього часу не взяли на себе відповідальність за своє життя. Вони звинувачують інших і обставини, придумують купу причин на тему чому це не получиться… Вони все ще чекають: хорошого моменту, понеділка, закінчення проекту… І от тоді має початися справжнє життя… Яке так і закінчується не почавшись….
 • Глибоке відчуття вини і низька самооцінка. Людина може знаходитися на такому низькому емоціональному і розумовому рівні, що їй доводиться “подивитися вверх, щоб побачити дно.” Фрази типу: “Яка від цього користь”, “Я не зможу”, “Я не заслуговую” супроводжують цей стан. Часто це буває із-за того, що людина ще з дитинства перебувала в негативному оточенні.
 • Люди не усвідомлюють важливості постановки цілей. Це починається ще з дитинства: якщо в сім’ї, соціальному колі не прийнято ставити чіткі цілі і рухатися в тому напрямку, то цілком природньо, що в людини ці навики відсутні. Зазвичай, до цього доходять (або так і не доходять…) вже в дорослому віці.
 • Люди просто не знають, як це робиться. В школі, університеті цього не вчать ( Європа і США – не виключення :-)). А ще гірша ситуація тоді, коли люди думають, що вони все знають про постановку цілей і вважають це неефективним…
 • Страх отримати відмову, бути розкритикованим: “Якщо хочеш розсмішити Бога – розкажи йому про свої цілі” – одна з фраз, сказаних з цього приводу…
 • Страх невдачі. Саме цей страх – найбільша перешкода на шляху до успіху у дорослому житті. Саме цей страх і втримує людей в їх зонах комфорту. Насправді ж, неможливо досягти успіху, не отримавши поразки. Томас Едісон добився найбільших успіхів серед всіх винахідників його часу. Він отримав патенти на 1093 винаходи, 1052 з яких були впроваджені в реальне життя. І, як винахідник, він зазнав на своєму шляху найбільше невдач. Більшість і не знають про те, що за винаходом першої електричної лампочки стоїть більше 11 000 (! 11 тисяч!) експериментів…

Отож, крок номер один для покращення в твоєму житті – визначся із тим, що тобі потрібно. Якщо говорити словами С.Кові: “Перед тим як дертися на драбину успіху, переконайся в тому, що вона прикладена до стіни потрібного тобі будинку”. Адже, “одним із найгірших варіантів витрати часу є прекрасне виконання роботи, що нікому не потрібна”… Насправді, процес установки і досягнення цілей – зовсім не простий і потребує постійної практики і навчання. Кожен, хто пробував це зробити знає, скільки на це йде енергії і зусиль і що гладко тут не буває. Крім того, тут немає єдиного стандартного підходу, чи рішення – все виробляється з практикою. Але, чим довше ми затягуємо з цим – тим довше перебуваємо у стані “їжак в тумані”.

 

Для будь-яких дій над собою потрібна система. Без системи, ми подібні на людину, що хоче скласти головоломку не маючи перед очима картинки. Будь-яка система краща, ніж її відсутність. І розробити її повинна людина для себе самостійно. В “розумних книжках” варто взяти підходи, методи, практики. Але система повинна бути адаптована під себе.

 

І на останок: Часу на все не вистачає ніколи!!! У жодної людини ніколи не буде достатньо часу, щоб зробити всі справи.

Це найбільше відкриття, що я зробила для себе. Сучасна людина завжди завалена роботою і обов’язками… І вирішити всі проблеми шляхом простого підвищення власної продуктивності не вдасться. Справ буде завжди набагато більше, ніж час, який на них виділений. Але часу на те, що людині потрібно і важливо завжди достатньо. Єдиний спосіб раціонально проводити своє життя полягає в тому, щоб витрачати свій час лише на те, що важливо. І без жалю відкидати ті дії, що насправді не ведуть до досягнення наших цілей.

Мабуть, пост вийшов дещо сумбурним. Виявляється, дуже складно викласти в коротких тезах все, що хочеться :-).  Але дуже сподіваюсь, що хоч щось із написаного запалить іскру в голові читача і призведе до подальших пошуків…

Comments are closed.